Tájékoztató a közösségi szolgálatról

Kedves Szülők és Diákok!

Mi a közösségi szolgálat? Mit jelent az, hogy kötelező, önkéntes közösségi szolgálat?

Ez a látszólagos ellentmondás feloldható, ha egyenként vizsgáljuk meg a fogalom elemeit.

A részletekért kattintson a "bővebben" gombra.

 

Önkéntes közösségi szolgálat

 

Az önkéntes közösségi szolgálatnak nagy hagyományai vannak már Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban. Legtöbbször valamilyen szociális területen végzett segítő munkát jelent, melyért anyagi ellenszolgáltatás nem jár. Hazánkban is kezd kialakulni néhány éve ez az önkéntes segítő rendszer, melyet a különböző szervezetek: Vöröskereszt, szeretetszolgálatok, szociális intézmények is szerveznek, támogatnak. Sok esetben spontán szerveződtek ilyen akciók, például a tavalyi dunai árvíz idején, amikor iskolánk diákjai és tanárai is kint voltak a gátakon. Önkéntes tűzoltó diákjaink is dolgoznak már, valamint állatmenhelyeken, gyermekotthonban is voltak eddig is önkénteseink.

Ezek a diákok azért vállaltak ilyen munkát, mert az ott talált közösség, azok az élettapasztalatok, élmények, melyeket ott megtapasztaltak, gazdagítja őket érzelmileg, emberileg, vagy ahogyan ők fogalmaztak: Ez igazán jó buli!

A Közösségi szolgálat tehát olyan tevékenység, melyet a diákok ellenszolgáltatás nélkül végeznek, de élményekben, értékekben gyarapodva.

A kötelező önkéntes közösségi szolgálat azt jelenti, hogy a Köznevelési Törvény rendelkezése szerint 2016. január 1-e után az érettségi bizonyítványok kiadásának feltétele az, hogy minden diák 50 óra önkéntes közösségi szolgálatot végezzen el középiskolai tanulmányai alatt.

Ez a 2012-2013. tanévtől középiskolai tanulmányaikat megkezdő diákokra vonatkozik, valamint azokra akik már korábban középiskolások voltak, de 2016-ig nem fognak érettségizni /évismétlés, tagozatváltás miatt/.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A tanulónak legkésőbb az érettségi bizonyítvány kiadásának időpontjáig /de inkább előbb/ 50 óra közösségi szolgálatot kell végeznie igazolható módon. A diákok kötelezettségüket bármely civil szervezetnél, alapítványnál, önkormányzati intézménynél teljesíthetik. Alapfeltétel, hogy nem kaphatnak érte fizetést és a munkavégzésnek a közösség javát kell szolgálnia. Tehát nem ingyenmunkások, nem helyettesíthetnek közmunkásokat.

A folyamat már elindult. Iskolánk már kötött Együttműködési megállapodást a Vöröskereszttel, az önkéntes Tűzoltó Egyletekkel több településen, az Katasztrófavédelem is megkeresett bennünket. Különböző állatmenhelyekkel, gyermekotthonokkal zajlik az Együttműködési megállapodás rögzítése.

Érdemes mindenkinek körülnéznie közvetlen lakókörnyezetében is önkéntes szolgálati lehetőséget keresve, mert a Családsegítő Szolgálatok szervezésében sokszor segíteni lehet a szomszéd idős néninek is, akinek ételkiszállításra, udvarkarbantartásra, fahordásra stb. van szüksége, mert lehet, hogy ez nem olyan romantikus, mint a gátvédelem vagy a tűzoltóság, de a támogatott személynek azt jelenti, hogy meleg lesz a szobájában télen, és minden nap friss ételt ehet.

Iskolánkban az önkéntes szolgálat koordinátora Polgárné Póta Erika, aki napközben az iskolában, valamint a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. vagy a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen érhető el. Aki olyan szervezethez szeretne menni, amellyel még nincs Együttműködési megállapodása az iskolának, az március 6-tól az osztályfőnököktől kaphat űrlapot, melyet 2 példányban kitöltve, aláíratva, lepecsételve kell visszahozni, ezt az Iskola is szentesíti és egy példányt visszaküld a foglalkoztató Szervezetnek.

Mindenkinek tapasztalatokban gazdag és szórakoztató önkéntes közösségi szolgálatot kívánunk, legyen ez a később felidézendő középiskolai emlékek része.